Rozmieszczenie atrakcji





Atrakcje

Już w holu wejściowym, na wejście gości witały Koleje Śląskie - główny partner imprezy - oraz specjalny gość Festiwalu - PIKO z teraźniejszą ofertą dla fanów miniaturowej kolei oraz ekspozycją "Historia i teraźniejszość PIKO". Oznaczone numerami atrakcje rozstawione na sali sportowej oraz szkolnych salach były następujące:

(1) Skala 1 „królewska” – jeżdżące kolejki w wielkiej skali 1:32, w tym wykonane modele polskich lokomotyw w tej skali.
obsługa: Andrzej Plutecki i Artur Dębski
(2) LEGO – zadziwiający świat kolei, w tym z ogromną pomysłowością, wytrwałością i pietyzmem poskładane z klocków LEGO, jeżdżące, znane sylwetki polskich lokomotyw i wagonów.
autor: Dawid Kubicki
(3) Mikroświat w skali Z – na niewielkiej gabarytami makiecie kolejowej w skali 1:220 mieści się bogactwo torów i zabudowań.
autor: Wojciech Kościelniak
(4) Diorama modułowa – makieta kolejowa zestawiona z indywidualnie budowanych modułów, w tym klimatycznie urządzone: plac po byłej bocznicy kolejowej (Marcin Kapica) oraz stacja „Kocikowo” (Piotr Andrzejewski) służące jako tło do zdjęć interesującego taboru i pociągów.
(5) Pociągi – Modele uzbieranych ze znawstwem i niezmierną wytrwałością legendarnych, historycznych lokomotyw, wagonów i całych składów pociągów.
kolekcjoner: Krzysztof Kubicki
(6) Prace modelarskie – indywidualne, wielkie i małe, ale wszystkie przepojone pomysłowością, cierpliwością i sercem dokonania modelarskie, a obok nich kolekcja działających modeli silników parowych (Michał Stosio).
(7) Wielka makieta modułowa – 38 m x 5 m w skali H0 ze szlakami i stacjami: „Podborze”, bocznica „GS”, „Klecza Górna”, posterunek odgałęźny „Ludwikowice” do „Ładowni”, „Czudec” i wielką, węzłową stacją „Oświęcim”. Makieta została zestawiona z modułów należących do członków klubów modelarskich oraz osób indywidualnych, którą koordynował Arkadiusz Krzempek z synem Mateuszem i stale uruchamiane były na niej dalekobieżne, z racji długości szlaku kolejowego, co nóż to bardziej interesujące pociągi, których zgłoszenia do udziału na makiecie zbierał Jakub Pieńkowski.
(8) Stacja Chrapkowice Śląskie – pełna uroku makieta w skali H0 śląskiej stacji kolejowej z nie mniej uroczymi pociągami, „żywymi”, bo z wagonami wypełnionymi pasażerami, a nawet jadącym w składzie pieskiem, który wygląda przez otwarte drzwi.
autor: Zbigniew Chrapek i Mariusz Mróz
(11) Makieta ruchowa CKZiU – makieta szkolna w skali H0, do nauki prowadzenia pociągów i sterowania ruchem kolejowym zapewnia nieustanny, jednoczesny i niezależny ruch trzech składów pociągów i to w niezależnych systemach zasilania (analog bądź cyfra). W czasie Festiwalu każdy, kto przyniósł ze sobą lokomotywę, czy cały pociąg, mógł bez przeszkód pojeździć nimi po tej makiecie.
(12) Symulator EU07 – zabudowany w kabinie prawdziwej lokomotywy elektrycznej symulator dający wrażenie prowadzenia prawdziwego kolosa po torach. Jest to pomoc dydaktyczna sosnowieckiej „kolejówki”.
(13) Symulator ET41 – skromniejsza, nie mniej w pełni funkcjonalna wersja symulatora prawdziwej lokomotywy elektrycznej z pulpitem sterowniczym z prawdziwej lokomotywy.
autor, opiekun: Norbert Starościk z OKMK „Piętrusek”
(14) Makieta do ćwiczeń – „mały maszynista” – na poskładanej z torów kolejce pociągami manewrowały dzieci, za co otrzymywały dyplom „Młodszego pomocnika maszynisty”.
(15) Kolejka ogrodowa „G” – tu można było pobawić się wielką, odporną na warunki atmosferyczne (stąd nazwa „ogrodowa”) kolejką w skali G.
obsługa: Piotr Kołoda i Paweł Nestorek
(16) EDUKACJA – klejenie modeli – nauka przez zabawę wycinania i sklejania prostego modelu pojazdu kolejowego, na którą zapraszamy wszystkie dzieci, a obok plac zabaw z układaną kolejką na podłodze.
Opracowanie i opieka: Zdzisław Kołoda i Janusz Mroziak
( ) Przedszkole nr 15 z Sosnowca – zajęcia plastyczne, układanie klocków kolejowych i zabawa dla maluchów pod okiem zawodowych przedszkolanek
(17) MINIKO – raj dziecka – projekty dziecięce – hit Festiwalu KOLEJ W MINIATURZE 2018 – kilkunastoletnie dzieci budują dziecięcą kolejową makietę modułową i pokazują i uczą tego swoich rówieśników. Świetnie przygotowana i prowadzona edukacja przez zabawę zespołu MINIKO z Krakowa.


Nagrody Publiczności

Przychodzącym na Festiwal gościom były wręczane ankiety z pytaniami o ocenę Festiwalu, z prośbą o wskazanie, co im się najbardziej podobało, przede wszystkim o oddanie głosu na rodzaj atrakcji – konkretną ekspozycję, która najbardziej przypadła do gustu, można też było wyrazić opinię lub zostawić komentarz. Ta ocena przez zwiedzających i możliwość uzyskania nagrody ma być bodźcem dla wystawiających się do przygotowania i zaprezentowania jak najlepszej ekspozycji-atrakcji. Z tysięcy wydanych gościom ankiet sporo wróciło do urny – wiele z nich miała odznaczoną aprobatę przy wszystkim, jak leci – wszystko się podobało. Żeby nie tracić wielu godzin na żmudne podliczanie głosów (a i tak to zajęło sporo czasu), ankiety aprobujące wszystko zostały pominięte, a podliczone zostały głosy tylko z tych ankiet, które wskazywały wybrane atrakcje. Mimo takiego ograniczenia, po podsumowaniu głosów, różnice miedzy głosami oddanymi na poszczególne atrakcje-ekspozycje były względnie niewielkie – widać wszyscy się starali, tak też wszystko się podobało. Minimalną liczbą głosów przewagi w kolejności zwyciężyły:
  1.  (7) Wielka makieta modułowa (uczestnicy otrzymali Nagrody w konkursie za fachowość),
  2. (11) Makieta ruchowa CKZiU (organizatorzy samych siebie nie nagradzali),
  3.  (2) LEGO Dawida Kubickiego (pierwsza Nagroda Publiczności),
  4.  (8) Stacja Chrapkowice Śląskie Zbigniewa Chrapka i Mariusza Mróz (druga Nagroda Publiczności),
  5. (13) Symulator ET41 Norberta Starościka z OKMK „Piętrusek” (trzecia Nagroda Publiczności).

Ankiety nie wypełniały maluchy i pewnie dlatego do nich kierowane atrakcje uplasowały się w dalszej kolejności, nie mniej MINIKO – raj dziecka – projekty dziecięce niewiele ustąpiły Symulatorowi z trzecią nagrodą, a spośród wszystkich ekspozycji dziecięcych znalazły się na czele. Wśród komentarzy wiele pochlebnych uwag zebrały zajęcia klejenia prostego modelu przygotowane przez Zdzisława Kołodę zaś najbardziej wdzięczne dziękowano, przyznaję, ku naszemu zaskoczeniu, za zapewnienie maluchom sympatycznej zabawy przez kadrę z Przedszkola Miejskiego nr 15 z Sosnowca. Po doświadczeniach z ubiegłego roku, gdzie maluchy na czworakach bawiły się na podłodze drewnianą, czy plastikową kolejką "Stacyjkowo" nie przejmując się, że wchodzą pod cenne ekspozycje i makiety, tegoroczny plac zabaw dla nich, przygotowany trochę po macoszemu, wciśnięty w kąt z małą ilością miejsca, okazał się najbardziej upragnionym. Po tej nauczce na przyszły rok bardzo byśmy chcieli, by przemiłe panie z Przedszkola zapewniły maluteńkim gościom Festiwalu równie sympatyczne spędzenie czasu, na co z pewnością przygotujemy godne, dogodne miejsce.

Zwycięzcy ekspozycji wyróżnionych przez publiczność otrzymali nagrody – narzędzie, tzw. „trzecią rękę” ale w iście sofistycznym wykonaniu, które może jako to narzędzie służyć, albo stanowić futurystyczną statuetkę w stylu „techno” trzymającą tabliczkę z insygniami Festiwalu. Ponadto zwycięzcy według Publiczności otrzymali okolicznościowe wagoniki-cysterny ufundowane przez PIKO Polska.



Nagroda za udział

Spośród zgłoszonych makiet, ekspozycji, zbiorów, poza tymi, które na Festiwal zostały zaproszone, większość ze względu na swą atrakcyjność zakwalifikowała się i została dopuszczona do udziału w Festiwalu. Sam fakt wyłonienia i stania się pełnoprawnym uczestnikiem Festiwalu został nagrodzony pamiątką – okolicznościową plakietką i smyczą z identyfikatorem, które każdy uczestnik otrzymał. Dostawcy modułów i dioram otrzymali dodatkowo tabliczką z logiem Festiwalu oraz bardzo pomocne narzędzie modelarskie – podstawkę do malowania modeli produkowaną przez KoTeBi – Stefan Stachowicz. Pamiątki i narzędzia zostały ufundowane przez organizatora – Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Katowicach z pomocą Urzędu Miasta Sosnowiec.